Orhan Pamuk Beyaz Kale Okuma Atölyesi (30 Nisan-11 Haziran 2020)

pamuk_orhanatolyeicsayfaBir romanı okurken yaratıcı okumayı ve yaratıcı yazıya giden yolları da öğreniriz.

Beyaz Kale, Orhan Pamuk’un yazarlık serüveninde bir anlayıştan öbürüne geçtiği dönüm noktasındaki köprüdür. Orhan Pamuk’un nereden nereye gittiğini anlamak için bu romanını anlamak gerekir.

Yayımlandıktan (1985) hemen sonra pek çok dile çevrilen, Batılı okurların Orhan Pamuk’un yaratıcılığıyla yüz yüze gelmelerine neden olan, Orhan Pamuk’un bütün dünyada tanınmasına önayak olan Beyaz Kale, edebiyatımızda da yeni tartışmalara neden oldu.

Beyaz Kale Okuma Atölyesi’nde, efendi-köle ve ikiz-benzer kavramları, Doğu-Batı, geçmiş ve bugün, palimpsest ve kurmaca, hikâye içinde hikâye, bilim ve sanat, gerçek ve kurmaca bağlamında yedi hafta boyunca zengin bir roman okuma etkinliği gerçekleştireceğiz.

Geleneksel hikâyelerden Evliya Çelebi’ye, Cervantes’ten Avcı Mehmet’e, gerçek kişiler ve metinlerle Beyaz Kale arasındaki ilişki… Venedikli ile Hoca, ikisiyle Sultan arasında iç içe geçen dostluklar ve pişmanlıklar… Kurmaca ve hikâye, roman kişileri ve anlatım sorunları, okumak ve yazmak bağlamında yararlı, yaratıcı ve kolektif bir okuma nasıl yapılır, nitelikli bir örneğini vermeye çalışacağız.

En önemli sorunlarımızdan biri, nitelikli ve doğru bir okuma biçiminin ne olduğunu anlamak ve okuma biçimimizi geliştirmekse, bu sorunun üstesinden gelmeye çalışacağız.

Beyaz Kale Okuma Atölyesi, Semih Gümüş ile birlikte yürütülecek.  

Çalışma Biçimi

• Atölye’nin süresi 7 haftadır.

• Çalışma grubu en çok 20 kişiden oluşur.

• Dersler Perşembe günleri,  19.00-21.30 arasında yapılır.

Yorumlar kapatıldı.