Neil Gaiman’ın Yazar Tıkanmasına Çözümü

Kenarda o an çalıştığı işe ara verip uğraşabileceği başka bir proje bulundurmak.

neilgaiman1

Her yazarın başına gelmiştir. Boş bir sayfaya bakıp yazacak bir şeyler bulmaya çalışmak ve yazar tıkanmasına lanet okumak. Kitaplarının niteliği ve niceliğiyle üretkenliğini kanıtlamış İngiliz yazar Neil Gaiman ise yeni çıkan Sandman çizgi romanıyla ilgili katıldığı bir programda “yazar tıkanması” diye bir şeyin olmadığını savundu.

“Yazar tıkanmasına cidden inanmıyorum ama bir noktada takılıp kalabileceğinize kesinlikle inanıyorum. Fark şu ki biri tanrıların sizi maruz bıraktığı bir şey, ötekiyse tamamen kendi kabahatiniz.” Gaiman, hayal gücünden yoksun hissedildiğinde yazar tıkanmasını bahane etmenin sahteliğini vurguladı. “Dönüp, ‘Tıkandım ben,’ diye dolanmak sadece biz akıllı geçinen yazarların söylediği bir şeydir. Yazmamak sanki sizinle hiçbir şekilde ilgili değilmiş gibi gelir kulağa: ‘Bugün yazmayı çok isterdim ama tıkandım. Bunu bana tanrılar yaptı.’ Ama bu doğru değildir. Çellocular çellocu tıkanması yaşamaz. Bahçıvanlar bahçıvan tıkanması yaşamaz. Televizyon sunucuları sunucu tıkanması yaşamaz. Ancak yazarlar tüm tıkanmaları üstlenmiştir ve bunun gerçek olduğunu düşünürüz.”

Gaiman’a göre yazar hikâyede yanlış bir adımdan dolayı da takılıp kalmış olabilir. “Hikâyeye başlamışsınızdır ama yanlış bir açıdan işlemişsinizdir, bir önceki bölümde yanlış bir seçim yapmışsınızdır ya da belki hikâyenin ihtiyaç duyduğu şey daha fazla ilerlemeden önce biraz daha derinleşmektir. Yanlış gitmiş düzinelerce şey olabilir. O an durup sorunun ne olduğunu anlamak gerek ve bu sırada başka bir şey yazabilirsiniz.” Gaiman’ın çözümü, kenarda mutlaka o an çalıştığı işe ara verip uğraşabileceği başka bir proje bulundurmak.

“Her zaman başka bir hikâyenin, başka bir önsözün, başka bir işin olmasını seviyorum. Gidip o işin üstünde çalışıyorum, bu sırada kafamın arkasında bir yerlerde neden takılıp kaldığımla, neyin yanlış gittiğiyle ilgili düşünceleri evirip çevirmiş oluyorum ve sonra nasıl ilerlemem gerektiğine karar veriyorum.”

Gaiman bahsettiği farklı projelerin tür olarak aynı olmadığını, sözgelimi aynı anda iki roman üstünde çalışmadığını ama bir roman ve romandan çok farklı bir proje üstünde çalışabildiğini ekledi. Programda, yazarların yazmak dışında yapacak şeyler bulmakta pek de zorlanmadıklarından da bahsedildi. Yazamama nedeni dikkat dağınıklığı, başka şeyler yapma arzusu vb. de olsa önemli olan bir yaratıcı işten ötekine yönelerek yazma haline geri dönebilmek gibi görünüyor.

Yorumlar kapatıldı.